חדשות המרכז הרפואי

חדשות המרכז הרפואי

במסגרת ועידת הנשיא הוצגה עבודת מחקר שמבוצעת במרכז רפואי שיקומי רעות

המסע למילים האבודות....

במסגרת ועידת הנשיא שהתקיימה ב- חודש יוני 2013 בבנייני האומה שבירושלים, נבחרה עבודת מחקר שמבוצעת במרכז רפואי שיקומי 'רעות', בשיתוף עם אוניברסיטת בר אילן, להיות מוצגת בתערוכת הנשיא יחד עם עוד מחקרים ופרוייקטים מצטיינים בתחום חקר המח. העבודה – The Journey to the Lost Words– בודקת האם גריה חשמלית של קליפת המח במתח נמוך משפרת את היכולת של אנשים אפזים, אנשים עם קשיי שפה בעקבות אירוע מוחי, לשלוף מילים. מדובר בעבודת מחקר לקראת תואר PhD  של עדי ליפשיץ בהנחיית ד"ר נירה משעל מאוניברסיטת בר אילן בשיתוף ד"ר אביה גביעון מנהלת היחידה להפרעות בתקשורת וד"ר זאן ז'ק וטין, מנהל חטיבת המחקר, שניהם ממרכז רפואי שיקומי 'רעות'.

במסגרת המחקר נבדקו עד כה שבעה מטופלים אפזים. הגירוי החשמלי ניתן בטכניקה של - tDCS  (Transcranial  Current Direct Stimulation) לפיה הגירוי מועבר דרך אלקטרודות שמונחות על ראשו של המטופל. משך הגירוי שניתן בטיפול אחד הוא 10 דקות בלבד, סה"כ 6 טיפולים במהלך שבועיים. מדובר בטכניקת גריה בלתי פולשנית ונטולת כאב. החידוש במחקר זה, בהשוואה למחקרים קודמים שעשו שימוש באותה הטכנולוגיה הוא שעבור כל נבדק נבנה פרוטוקול אישי בנוגע למיקומי הגריה במח וסוג הגירוי הניתן (מעורר או מעכב פעולה).  ממצאי המחקר עד כה מעודדים לאור העובדה שנרשם שיפור עבור מרבית הנבדקים כתוצאה מגירוי זה ביחס למצב בבדיקות טרום טיפול.

מטופלים הסובלים מאפזיה והמעוניינים להשתתף בניסוי מוזמנים לפנות לד"ר אביה גביעון במרכז רפואי שיקומי 'רעות' בטלפון 03-6383622