חדשות המרכז הרפואי

חדשות המרכז הרפואי

יוזמה חדשה לגיוס מתמחים בשיקום:

מרכז רפואי שיקומי 'רעות ' בתל אביב יוצא ביוזמה חדשה לעידוד מתמחים להשתלב ברפואת השיקום.  על רקע המחסור המתמשך ברופאי השיקום בישראל, החליט מנהל המרכז הרפואי, ד"ר דב אלבוקרק, לנקוט פעולה על מנת לעודד קליטתם של רופאים איכותיים להתמחות ברפואה פיזיקלית ושיקום. בימים אלה הוחלט בהנהלת בית החולים על מתן תמריץ – מענק בסך של עד 250 אלף ₪ למתמחים שישתלבו במרכז הרפואי.


ד"ר דב אלבוקרק, מנהל המרכז הרפואי השיקומי 'רעות', הסביר על המהלך:  "הצורך בשירותי שיקום באוכלוסייה נמצא במגמת עלייה מתמדת. הסיבות לכך רבות: העלייה בתוחלת החיים, מודעות הציבור והמערכת הרפואית לחשיבות השיקום, פיתוח טכנולוגיות שיקום חדשות ושיטות טיפול מתקדמות המובילות להצלחות ולשיפור ניכר ביכולת התפקודית של המטופלים.

לצד עלייה משמעותית בבוגרי בתי הספר לרפואה, עדיין הביקוש בישראל להתמחות בשיקום נמוך. אנו ניצבים מול פער מדאיג בין ביקוש גבוה לשירותים שהולך ומתעצם, לבין מספרם של העוסקים בתחום. פער זה מונע את התפתחות השירותים לרמה ולהיקף הנדרשים כיום ומכאן מחייב אותנו כגורמים אחראיים, להוביל מהלך לשינוי המגמה. אין ספק כי האתגר הוא של המדינה בראש ובראשונה".
מנתוני אגף המידע במשרד הבריאות לשנת 2014, עולה כי

·         רוב המתמחים החדשים בישראל נקלטו בתחומי רפואה פנימית, ילדים, משפחה, ילוד וגניקולוגיה ופסיכיאטריה. מספר הרופאים המומחים עמד על 18,626 (תוספת של 601 איש) בסוף 2014.

·         עוד עולה, כי שיעור הרופאים המומחים עד גיל 65 במגמת ירידה בחמש השנים האחרונות (1.71 ל-1,000 נפש בסוף 2014 לעומת 1.76 בסוף 2010). מגמת ירידה גם במספר הרופאים המומחים עד גיל 65 ברפואה פיסיקלית ושיקום מ-122 ב-2012 ל-118 בסוף 2014.

·         זאת לצד נתון מדאיג נוסף ולפיו: בשנת 2014 הונפקו 811 תעודות מומחה, כאשר רק 3 (!!) מתוכן הן ברפואת השיקום.

·         משנת 2010 נצפתה עלייה של 14% בשיעור המתמחים ומספרם נכון ל-2014 עומד על 5,812. מתוכם, רק 55 מתמחים ברפואה פיסיקלית ושיקום.

·         בשנת 2014 החלו 1,188 רופאים את התמחותם כשמספר התחלות ההתמחות ברפואת שיקום עומד על 13. (המספר הגבוה ביותר הוא ברפואה הפנימית).

ד"ר דב אלבוקרק: "בשנים האחרונות הוכפל מספר מקבלי הרישיונות לעיסוק ברפואה ולצד זה קיימת עלייה מתונה במספר המתמחים במרבית המקצועות, בעיקר הודות לאיוש תקני התמחות פנויים, מענקי משרד הבריאות לפריפריה ולמקצועות במצוקה ותוספת תקנים חדשים. למרות הציפייה כי מספרם העולה של המתמחים יוביל לאיוש מלא של המקצועות במצוקה כמו רפואת השיקום, אנו עדיין מתקשים לאייש את המשרות בבית החולים במתמחים איכותיים שיהוו את הבסיס למנהיגות הרפואית.

"רפואת השיקום נמצאת בהתפתחות משמעותית בשנים האחרונות, לצד עיסוק קליני איכותי ורב מקצועי. המרכז הרפואי שיקומי רעות המסונף לאוניברסיטת תל אביב, עוסק באופן נרחב במחקר ובפיתוח טכנולוגי ומציע לרופאיו מסלול מרתק עם אפשרויות נרחבות להתפתחות אישית ומקצועית. מטרת התמריץ נועדה לעודד רופאים איכותיים ומובילים להשתלב אצלנו במסלול שמבטיח אפשרויות רבות להתפתחות אישית ומקצועית.

יודגש כי משרד הבריאות בוחן בימים אלה את האפשרות להעניק תמריצים גם למתמחים בשיקום. אם וכאשר יוחלט לעשות כן, נשלב את תכנית התמריצים שלנו עם התכנית הלאומית".