חדשות המרכז הרפואי

חדשות המרכז הרפואי

נחנכה הדירה הטיפולית המשודרגת

המרכז הרפואי שיקומי 'רעות' בתל אביב חנך את הדירה הטיפולית המשודרגת הכוללת את האביזרים והציוד החדשניים ביותר בתחום הטיפולי והשיקומי.
מדובר בדירה המדמה את סביבת הבית הטבעית וכוללת חללים של מטבח, חדר שינה, אמבטיה ושירותים ומאפשרת למטופל לתרגל מיומנויות יום יומיות חשובות ביותר לשיפור היכולות התפקודיות. הפעילות בדירה מבוצעת בהדרכה צמודה של הצוות המקצועי מהיחידה לריפוי בעיסוק.
עלות פרויקט שיפוץ הדירה נאמד ב-125 אלף ₪ שנתרמו על ידי חברת 'נגיש  – התאמת בתים ואביזרים", העוסקת בייעוץ, תכנון, ליווי והתאמת מבנים, אביזרים וציוד עזר לאנשים בעלי מוגבלויות.
הדירה פועלת ביחידה לריפוי בעיסוק -  אשר נבנתה הודות לתרומתם הנדיבה של מרב ושלמה מנדלבאום, להנצחת זכרם של ההורים סבינה ונחמיה מנדלבאום.
במסגרת 'מתיחת הפנים' לדירה, הוכנסו אליה האביזרים החדשניים ביותר בתחום הטיפולי והשיקומי ובהם: מיטה חשמלית (יכולה לסייע למטופלים הסובלים מקושי בניידות במיטה ובקימה ממנה) מעלון פנימי (מסייע במצב של קושי או חוסר יכולת תנועתית לעלות במדרגות), אביזרי ניידות למקלחת ולאמבטיה ואביזרי עזר למטבח המאפשרים לבצע מיומנויות בישול והכנת אוכל גם במצב של ליקוי תנועתי ניכר (שיתוק, חולשה, הגבלה בתנועה, רעד, טונוס שרירים גבוה \ בעיות תחושה ועוד).
הייחודיות של הדירה הטיפולית היא בגודלה, בעיצובה ובאבזור שלה, שמאפשר תרגול תפקודי במחללים מגוונים הנותנים הרגשה וחוויה של סביבה ביתית, דבר המעצים את האפקט של האימון ומסייע מאוד במעבר של המטופל מסביבה של בית החולים לסביבתו הביתית והטבעית.
באירוע חנוכת הדירה הטיפולית, השתתפו חברי הנהלת המרכז הרפואי שיקומי רעות, מנכ"ל עמותת 'רעות' וסמנכ"לית פיתוח משאבים בעמותה , מנהלת היחידה לריפוי בעיסוק וצוותה ומנכ"ל חברת 'נגיש', מרסלו רויסמן.
באירוע נכחה גם המטופלת שושנה ארמה, ששיתפה את הנוכחים בתהליך השיקום המרגש שעברה. שושנה, בשנות השישים לחייה, נפגעה מדלקת קרום המח בעת ביקור משפחתי באמסטרדם והייתה מחוסרת הכרה במשך שישה שבועות. אל המרכז הרפואי שיקומי הגיעה כשהיא מרותקת לכיסא גלגלים: "לפני הפגיעה הייתי בשלנית גדולה וכולם חיכו לאוכל שלי", סיפרה שושנה. "כאן בדירה לימדו אותי איך להתנהל במטבח במצב החדש, איך לעבוד בזהירות בצורה מונגשת. הכנו ביחד מטעמים וזה נתן לי את האומץ לחזור למטבח. ללא העבודה בדירה, לא היה לי את הביטחון לעבוד במטבח. חווית השיקום הייתה מהממת. חזרתי לעצמי מהר. לא ויתרו עליי שאלך לטיפולים. החמלה והרעות שמעניקים כאן למטופלים הם שילוב מנצח לשיקום מוצלח".
גב' חנה קרפין, מנהלת היחידה לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי שיקומי רעות: "העובדה שבחלל אחד באים לידי ביטוי עקרונות של הנגשה ושינויי דיור מחד, לצד ריכוז של מגוון גדול וחדשני של אביזרי עזר מאידך,  מהווה יתרון עצום למטופלים ולמשפחותיהם, שאינם צריכים לכתת רגליים בכדי להבין מהי דירה מונגשת ומהם דרכי השימוש של אביזר עזר מסוים.
שיפור היכולת התפקודית, העלאת תחושת עצמאות ושליטה לצד טיפול אמפטי ותומך בסביבה מונגשת ומותאמת, הינם עקרונות הליבה של הטיפול השיקומי וכך גם נמדדת איכותו".
מנכ"ל נגיש, מרסלו רויסמן: "הדירה שסייענו בהקמתה מבטאת את הגישה שלנו, שכל אדם יכול לקבל הזדמנות שווה בביתו ולתפקד כמו כל אדם אחר. הדירה המונגשת, שמצוידת בציוד המתקדם ביותר, תסייע למטופלים לחזור לביתם ולתפקד בהם, השיקום לא מסתיים עם שחרור המטופל מבית החולים, שם קיבל את הכלים להתמודדות, השיקום לפעמים נמשך במשך שנים מעבר לכותלי המוסד הרפואי ומטרתנו להפוך את התהליך לפשוט ונגיש יותר בסביבה הטבעית של כל אחד".בתמונה: מימין מרסלו רויסמן מנכ"ל נגיש, הגב' חנה קרפין, מנהלת היחידה לריפוי בעיסוק וד"ר דב אלבוקרק, מנהל המרכז הרפואי שיקומי רעות תל אביב בעת גזירת הסרט